Soccer

UEFA Europa League schedule, start time: Manchester United-Milan headline round of 16; Arsenal face Olympiacos

The matchups for the UEFA Europa League round of 16 are set. Manchester United, Tottenham, Arsenal, Ajax and AC Milan are among the teams remaining in the competition after the round of 32 wrapped up Thursday. Round of 16 action will kick off March 11. The headline match will be Manchester United taking on AC Milan, but Tottenham Hotspur and Arsenal will also be in action.

You can stream every Europa League knockout stage match on Paramount+.

For current subscribers, your CBS app will automatically switch to Paramount+ on March 4. You can also head to paramountplus.com on and log in with your current CBS All Access credentials to start streaming!

Craving even more coverage of the world’s game? Listen below and subscribe to ¡Qué Golazo! A Daily CBS Soccer Podcast where we take you beyond the pitch and around the globe for commentary, previews, recaps and more.

“The Golazo Show,” the live whip-around program featuring every goal from every match with host Nico Cantor, will continue for the Europa League for the round of 16. “The Golazo Show” is available streaming on Paramount+ throughout both rounds. The show will air at 1 p.m. ET each matchday, with pre-match coverage beginning at noon.

Here are all the dates and info you need to know for this season’s Europa League knockout stage:

Round of 16 schedule

The draw determining the round of 16 matchups took place on Feb. 26 on CBS Sports HQ. The first legs of the round of 16 will be played on Thursday, March 11 and the second legs will be played on Thursday, March 18. All round of 16 matches will air on Paramount+.

Thursday, March 11 (first legs)

  • Slavia Prague vs. Rangers, 12:55 p.m. ET (Paramount+)  
  • Manchester United vs. AC Milan, 12:55 p.m. ET (Paramount+)  
  • Dynamo Kiev vs. Villarreal, 12:55 p.m. ET (Paramount+)  
  • Ajax vs. Young Boys, 12:55 p.m. ET (Paramount+)  
  • Granada vs. Molde, 3 p.m. ET (Paramount+)
  • Tottenham Hotspur vs. Dinamo Zagreb, 3 p.m. ET (Paramount+
  • Olympiacos vs. Arsenal, 3 p.m. ET (Paramount+
  • Roma vs. Shakhtar Donetsk, 3 p.m. ET (Paramount+)      

Thursday, March 18 (second legs)

  • Molde vs. Granada, 12:55 p.m. ET (Paramount+)
  • Dinamo Zagreb vs. Tottenham Hotspur, 12:55 p.m. ET (Paramount+)
  • Arsenal vs. Olympiacos, 12:55 p.m. ET (Paramount+)
  • Shakhtar Donetsk vs. Roma, 12:55 p.m. ET (Paramount+)
  • Rangers vs. Slavia Prague, 3 p.m. ET (Paramount+)
  • AC Milan vs. Manchester United, 3 p.m. ET (Paramount+)  
  • Villarreal vs. Dynamo Kiev, 3 p.m. ET (Paramount+)  
  • Young Boys vs. Ajax, 3 p.m. ET (Paramount+)  

Quarterfinals

The draw for the quarterfinals will take place on Friday, March 19, on CBS Sports HQ. The first legs of the quarterfinal will be played on Thursday, April 8. The second legs will be played on Thursday, April 15. All quarterfinal matches will air on Paramount+.

Semifinals

The first legs of the semifinal round will be played on Thursday, April 29 and the second legs will be played on Thursday, May 6. 

Thursday, April 29  

Thursday, May 6

Final

The UEFA Europa League final will be played on Wednesday, May 26 at Gdansk City Stadium in Poland at 3 p.m. ET. The match will be streaming on Paramount+ . The semifinal draw on March 19 will determine the designated “home” team. 


Group stage results

Matchday 1 results

  • Young Boys 1, Roma 2
  • CSKA-Sofia 0, CFR Cluj 2
  • Dundalk 1, Molde 2  
  • Rapid Wien 1, Arsenal 2  
  • Bayer Leverkusen 6, Nice 2  
  • Hapoel Beer-Sheva 3, Slavia Prague 1  
  • Standard Liege 0, Rangers 2  
  • Lech Poznan 2, Benfica 4
  • PSV Eindhoven 1, Granada 2
  • PAOK 1, Omonoia 1  
  • Napoli 0, AZ Alkmaar 1  
  • Rijeka 0, Real Sociedad 1  
  • Braga 3,  AEK Athens 0
  • Leicester City 3, Zorya Luhansk 0
  • Sparta Prague 1, Lille 4
  • Celtic 1, AC Milan 3
  • Maccabi Tel-Aviv 1, Qarabag 0
  • Villarreal 5, Sivasspor 3
  • Tottenham 3, LASK 0
  • Ludogorets 1, Royal Antwerp 2
  • Dinamo Zagreb 0 Feyenoord 0
  • Wolfsberg 1, CSKA Moscow 1
  • Hoffenheim 2, Red Star Belgrade 0
  • Slovan Liberec 1, Gent 0

Matchday 2 results

  • AEK Athens 1, Leicester City 2 
  • Zorya Luhansk 1, Braga 2 
  • AC Milan 3, Sparta Prague 0 
  • Lille 2, Celtic 2 
  • Qarabag 1, Villarreal 2
  • Sivasspor 1, Maccabi Tel-Aviv 2
  • LASK 4, Ludogorets 3 
  • Royal Antwerp 1, Tottenham 0   
  • CSKA Moscow 0, Dinamo Zagreb 0 
  • Feyenoord 1, Wolfsberg 4 
  • Red Star Belgrade 5, Slovan Liberec 1 
  • Gent 1, Hoffenheim 4 
  • Roma 0, CSKA-Sofia 0
  • CFR Cluj 1, Young Boys 1
  • Arsenal 3, Dundalk 0
  • Molde 1, Rapid Wien 0
  • Slavia Prague 1, Bayer Leverkusen 0
  • Nice 1, Hapoel Beer-Sheva 0
  • Benfica 3, Standard Liege 0
  • Rangers 1, Lech Poznan 0
  • Omonoia 1, PSV Eindhoven 2 
  • Granada 0, PAOK 0
  • AZ Alkmaar 4, Rijeka 1
  • Real Sociedad 0, Napoli 1

Matchday 3 results

  • Hapoel Beer-Sheva 2, Bayer Leverkusen 4
  • Lech Poznan 3, Standard Liege 1
  • Benfica 3, Rangers 3
  • Slavia Praha 3, Nice 2
  • PAOK 4, PSV 1
  • Real Sociedad 1, AZ Alkmaar 0
  • Ludogorets 1, Tottenham 3
  • Roma 5, CFR Cluj 0
  • Rijeka 1, Napoli 2
  • Omonia 0, Granada 2
  • Rapid Wien 4, Dundalk 3
  • Sivasspor 2, Qarabag FK 0
  • Villarreal 4, Maccabi Tel-Aviv 0
  • Antwerp 0, LASK 1
  • Dinamo Zagreb 1, Wolfsberg 0
  • Feyenoord 3, CSKA Moscow 1
  • Arsenal 4, Molde 1
  • Leicester City 4, Braga 0
  • AC Milan 0, Lille 3
  • Young Boys 3, CSKA Sofia 0
  • Hoffenheim 5, Slovan Liberec 0
  • Crvena zvezda 2, Gent 1
  • Celtic 1, Sparta Prague 4
  • Zorya Luhansk 1, AEK Athens 4

Matchday 4 results

  • CSKA-Sofia 0, Young Boys 1
  • Molde 0, Arsenal 3
  • Braga 3, Leicester City 3
  • AEK Athens 0, Zorya Luhansk 3
  • Sparta Prague 4, Celtic 1
  • Lille 1, AC Milan 1
  • Maccabi Tel-Aviv 1, Villarreal 1
  • Qarabag 2, Sivasspor 3
  • LASK 0, Royal Antwerp 2
  • CSKA Moscow 0, Feyenoord 0
  • Wolfsberg 0, Dinamo Zagreb 3
  • Gent 0, Red Star Belgrade 2
  • Slovan Liberec 0, Hoffenheim 2
  • CFR Cluj 0, Roma 2
  • Dundalk 1, Rapid Wien 3
  • Bayer Leverkusen 4, Hapoel Beer-Sheva 1
  • Nice 1, Slavia Prague 3
  • Standard Liege 2, Lech Poznan 1
  • Rangers 2, Benfica 2
  • PSV Eindhoven 3, PAOK 2
  • Granada 2, Omonoia 1
  • Napoli 2, Rijeka 0
  • AZ Alkmaar 0, Real Sociedad 0
  • Tottenham 4, Ludogorets 0

Matchday 5 results

  • AEK Athens 2, Braga 4
  • Zorya Luhansk 1, Leicester City 0
  • AC Milan 4, Celtic 2
  • Lille 2, Sparta Prague 1   
  • Qarabag 1, Maccabi Tel-Aviv 1
  • Sivasspor 0, Villarreal 1
  • LASK 3, Tottenham 3
  • Royal Antwerp 3, Ludogorets 1
  • CSKA Moscow 0, Wolfsberg 1
  • Feyenoord 0, Dinamo Zagreb 2
  • Red Star Belgrade 0, Hoffenheim 0
  • Gent 1, Slovan Liberec 2
  • Roma 3, Young Boys 1
  • CFR Cluj 0, CSKA-Sofia 0
  • Arsenal 4, Rapid Wien 1
  • Molde 3, Dundalk 1    
  • Slavia Prague 3, Hapoel Beer-Sheva 0
  • Nice 2, Bayer Leverkusen 3
  • Benfica 4, Lech Poznan 0
  • Rangers 3, Standard Liege 2
  • Omonoia 2, PAOK 1
  • Granada 0, PSV Eindhoven 1
  • AZ Alkmaar 1, Napoli 1
  • Real Sociedad 2, Rijeka 2

Matchday 6 results

  • Young Boys 2, CFR Cluj 1
  • CSKA-Sofia 3, Roma 1
  • Dundalk 2, Arsenal 4
  • Rapid Wien 2, Molde 2
  • Bayer Leverkusen 4, Slavia Prague 0
  • Hapoel Beer-Sheva 1, Nice 0
  • Standard Liege 2, Benfica 2
  • Lech Poznan 0, Rangers 2
  • PSV Eindhoven 4, Omonoia 0
  • PAOK 0, Granada 0
  • Napoli 1, Real Sociedad 1
  • Rijeka 2, AZ Alkmaar 1
  • Braga 2, Zorya Luhansk 0
  • Leicester City 2, AEK Athens 0
  • Sparta Prague 0, AC Milan 1
  • Celtic 3, Lille 2
  • Maccabi Tel-Aviv 1, Sivasspor 0
  • Villarreal vs. Qarabag — POSTPONED
  • Tottenham 2, Royal Antwerp 0
  • Ludogorets 1, LASK 3
  • Dinamo Zagreb 3, CSKA Moscow 1
  • Wolfsberg 1, Feyenoord 0
  • Hoffenheim 4, Gent 1
  • Slovan Liberec 0, Red Star Belgrade 0

Round of 32 scores

Wednesday, Feb. 24 (second leg)

  • Tottenham Hotspur (8) 4-0 Wolfsberg (1)

Thursday, Feb. 25 (second legs)

  • Ajax (4) 2-1 Lille (2)
  • Shakhtar Donetsk (3) 1-0 Maccabi Tel-Aviv (0)
  • Napoi (2) 2-1 Granada (3)
  • Hoffenheim (3) 0-2 Molde (5)
  • Villarreal (4) 2-1 Red Bull Salzburg (1)
  • Rangers (9) 5-2 Antwerp (5) 
  • Arsenal (4) 3-2 Benfica (3)
  • PSV (4) 2-1 Olympiacos (5) 
  • Bayer Leverkusen (3) 0-1 Young Boys (6) 
  • Dinamo Zagreb (4) 1-0 Krasnodar (2) 
  • Leicester City (0) 0-2 Slavia Prague (2) 
  • Milan (3) 1-1 Crvena Zvezda (3) 
  • Manchester United (4) 0-0 Real Sociedad (0) 
  • Club Brugge (1) 0-1 Dinamo Kiev (2) 
  • Braga (1) 1-3 AS Roma (5) 

Thursday, Feb. 18 (first legs)

  • Dynamo Kiev 1, Brugge 1
  • Real Sociedad 0, Manchester United 4
  • Wolfsberg 1, Tottenham Hotspur 4
  • Olympiacos 4, PSV Eindhoven 2
  • Slavia Prague 0, Leicester City 0
  • Young Boys 4, Bayer Leverkusen 3
  • Red Star Belgrade 2, AC Milan 2
  • Braga 0, AS Roma 2
  • Krasnodar 2, Dinamo Zagreb 3
  • Lille 1, Ajax 2
  • Benfica 1, Arsenal 1
  • Molde 3, Hoffenheim 3
  • Maccabi Tel-Aviv 0, Shakhtar Donetsk 2
  • Royal Antwerp 3, Rangers 4
  • Granada 2, Napoli 0
  • Red Bull Salzburg 0 Villarreal 2



 Source link

Back to top button
SoundCloud To Mp3