Soccer

UEFA Champions League schedule, dates, results, scores, live stream: PSG, Liverpool, Milan, Inter, in action

The soccer calendar is back to normal, and that means the UEFA Champions League group stage is upon us. action kicked off on Tuesday as the tournament finally began in earnest. The group-stage draw set some tasty matchups with PSG and Manchester City grouped together as the 32 participants were paired into eight groups of four. Below you’ll find the schedule as well as dates for all six group stage matchdays and dates for the knockout stage as all roads lead to Saint Petersburg in Russia for the final on May 28. As always, CBS Sports and Paramount+ are your go-to home for all things Champions League. Be sure to click here to stream every game.

Craving even more coverage of the UEFA Champions League? Listen below and follow ¡Qué Golazo! A Daily CBS Soccer Podcast where we take you beyond the pitch and around the globe for commentary, previews, recaps and more. 

Champions League Groups

  • Group A: Manchester City, PSG, RB Leipzig, Club Brugge
  • Group B: Atlético Madrid, Liverpool, FC Porto, AC Milan
  • Group C: Borussia Dortmund, Ajax, Besiktas, Sporting Lisbon
  • Group D: Real Madrid, Shakhtar Donetsk, Inter Milan, Sheriff Tiraspol
  • Group E: Bayern Munich, Barcelona, Benfica, Dynamo Kyiv
  • Group F: Manchester United, Villarreal, Atalanta, Young Boys
  • Group G: Sevilla, Salzburg, Wolfsburg, Lille
  • Group H: Juventus, Chelsea, Zenit, Malmo

Group stage matches dates and times

All times Eastern

Tuesday, Sept. 14
Matchday 1

  • Barcelona 0, Bayern Munich 3 
  • Dynamo Kyiv 0, Benfica 0  
  • Young Boys 2, Man. United 1    
  • Villarreal 2, Atalanta 2  
  • Sevilla 1, Salzburg 1    
  • LOSC 0, Wolfsburg 0  
  • Chelsea 1, Zenit 0 
  • Malmo 0, Juventus 3

Wednesday, Sept. 15
Matchday 1 

  • Manchester City vs. RB Leipzig, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Club Brugge vs. PSG, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Atletico Madrid vs. Porto, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Liverpool vs. AC Milan, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Besiktas vs. Dortmund, 12:45 p.m. (Paramount+)  
  • Sporting CP vs. Ajax, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Sheriff vs. Shakhtar Donetsk, 12:45 p.m. (Paramount+)  
  • Inter Milan vs. Real Madrid, 3 p.m. (Paramount+)  

Tuesday, Sept. 28
Matchday 2

  • PSG vs. Manchester City, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Leipzig vs. Club Brugge, 3 p.m. (Paramount+)    
  • AC Milan vs. Atletico Madrid, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Porto vs. Liverpool, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Ajax vs. Besiktas, 12:45 p.m. (Paramount+)    
  • Dortmund vs. Sporting CP, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Shakhtar Donetsk vs. Inter Milan, 12:45 p.m. (Paramount+)    
  • Real Madrid vs. Sheriff, 3 p.m. (Paramount+)  

Wednesday, Sept. 29
Matchday 2

  • Bayern Munich vs. Dynamo Kyiv, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Benfica vs. Barcelona, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Atalanta vs. Young Boys, 12:45 p.m. (Paramount+)      
  • Manchester United vs. Villarreal, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Salzburg vs. LOSC, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Wolfsburg vs. Sevilla, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Zenit vs. Malmo, 12:45 p.m. (Paramount+)  
  • Juventus vs. Chelsea, 3 p.m. (Paramount+)  

Tuesday, Oct. 19
Matchday 3

  • Club Brugge vs. Manchester City, 12:45 p.m. (Paramount+)    
  • PSG vs. Leipzig, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Atletico Madrid vs. Liverpool, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Porto vs. AC Milan, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Besiktas vs. Sporting CP, 12:45 p.m. (Paramount+)    
  • Ajax vs. Dortmund, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Shakhtar Donetsk vs. Real Madrid
  • Inter Milan vs. Sheriff, 3 p.m. (Paramount+)  

Wednesday, Oct. 20
Matchday 3

  • Barcelona vs. Dynamo Kyiv, 12:45 p.m. (Paramount+)      
  • Benfica vs. Bayern Munich, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Young Boys vs. Villarreal, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Manchester United vs. Atalanta
  • Salzburg vs. Wolfsburg, 12:45 p.m. (Paramount+)  
  • LOSC vs. Sevilla, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Chelsea vs. Malmo, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Zenit vs. Juventus, 3 p.m. (Paramount+)  

Tuesday, Nov. 2
Matchday 4 (Paramount+)

Wednesday, Nov. 3
Matchday 4

  • Manchester City vs. Club Brugge, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Leipzig vs. PSG, 3 p.m. (Paramount+)    
  • AC Milan vs. Porto, 12:45 p.m. (Paramount+)    
  • Liverpool vs. Atletico Madrid, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Sporting CP vs. Besiktas, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Dortmund vs. Ajax, 3 p.m. (Paramount+)    
  • Real Madrid vs. Shakhtar Donetsk, 12:45 p.m. (Paramount+)    
  • Sheriff vs. Inter Milan, 3 p.m. (Paramount+)

Tuesday, Nov. 23
Matchday 5

Wednesday, Nov. 24
Matchday 5

  • Manchester City vs. PSG, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Club Brugge vs. Leipzig, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Atletico Madrid vs. AC Milan, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Liverpool vs. Porto, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Besiktas vs. Ajax, 12:45 p.m. (Paramount+)        
  • Sporting CP vs. Dortmund, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Inter Milan vs. Shakhtar Donetsk, 12:45 p.m. (Paramount+)        
  • Sheriff vs. Real Madrid, 3 p.m. (Paramount+)

Tuesday, Dec. 7
Matchday 6

  • PSG vs. Club Brugge, 12:45 p.m. (Paramount+)      
  • Leipzig vs. Manchester City, 12:45 p.m. (Paramount+)      
  • Porto vs. Atletico Madrid, 3 p.m. (Paramount+)  
  • AC Milan vs. Liverpool, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Dortmund vs. Besiktas, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Ajax vs. Sporting CP, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Real Madrid vs. Inter Milan, 3 p.m. (Paramount+)  
  • Shakhtar Donetsk vs. Sheriff, 3 p.m. (Paramount+)

Wednesday, Dec. 8
Matchday 6 (Paramount+)

Knockout stage dates

Monday, Dec. 13
Round of 16 draw (Paramount+)

Tuesday, Feb. 15
Round of 16, first legs (Paramount+)

Wednesday, Feb. 16
Round of 16, first legs (Paramount+)

Tuesday, Feb. 22
Round of 16, first legs (Paramount+)

Wednesday, Feb. 23
Round of 16, first legs (Paramount+)

Tuesday, March 8
Round of 16, second legs (Paramount+)

Wednesday, March 9
Round of 16, second legs (Paramount+)

Tuesday, March 15
Round of 16, second legs (Paramount+)

Wednesday, March 16
Round of 16, second legs (Paramount+)

Friday, March 18
Quarterfinal and semifinal draw (Paramount+)

Tuesday, April 5
Quarterfinals, first legs (Paramount+)

Wednesday, April 6
Quarterfinals, first legs (Paramount+)

Tuesday, April 12
Quarterfinals, second legs (Paramount+)

Wednesday, April 13
Quarterfinals, second legs (Paramount+)

Tuesday, April 26
Semifinals, first legs (Paramount+)

Wednesday, April 27
Semifinals, first legs (Paramount+)

Tuesday, May 3
Semifinals, second legs (Paramount+)

Wednesday, May 4
Semifinals, second legs (Paramount+)

Saturday, May 28
Champions League final in Saint Petersburg Stadium (Paramount+)


Results from previous rounds

Preliminary round

June 22 (Semifinal)
Folgore 0, Prishtina 2
HB Tórshavn 0, Inter Club d’Escaldes 1

June 25 (Final)
Prishtina 2, Inter Club d’Escaldes 0

First qualifying round

Fola Esch

Lincoln Red Imps

2-2

0-5

2-7

Slovan Bratislava

Shamrock Rovers

2-0

1-2

3-2

Malmö FF

Riga

1-0

1-1

2-1

Bodø/Glimt

Legia Warsaw

2-3

0-2

2-5

Connah’s Quay Nomads

Alashkert

2-2

0-1 (a.e.t.)

2-3

HJK

Budućnost Podgorica

3-1

4-0

7-1

CFR Cluj

Borac Banja Luka

3-1

1-2 (a.e.t.)

4-3

Shkëndija

Mura

0-1

0-5

0-6

Teuta

Sheriff Tiraspol

0-4

0-1

0-5

Dinamo Tbilisi 

Neftçi Baku

1-2

1-2

2-4

Maccabi Haifa

Kairat

1-1

0-2

1-3

Ludogorets

Shakhtyor Soligorsk

1-0

1-0

2-0

Ferencváros

Prishtina

3-0

3-1

6-1

Žalgiris

infield

3-1

2-1

5-2

Flora

Hibernians

2-0

3-0

5-0

Dinamo Zagreb

Valur

3-2

2-0

5-2

Second qualifying round

Champions Path:

Dinamo Zagreb

Omonia

2-0

1-0

3-0

Slovan Bratislava

Young Boys

0-0

2-3

2-3

Legia Warsaw

Flora

2-1

1-0

3-1

Alashkert

Sheriff Tiraspol

0-1

1-3

1-4

Olympiacos

Neftçi Baku

1-0

1-0

2-0

Kairat

Red Star Belgrade

2-1

0-5

2-6

Lincoln Red Imps

CFR Cluj

1-2

0-2

1-4

Malmö FF

HJK

2-1

2-2

4-3

Ferencváros

Žalgiris

2-0

3-1

5-1

Mura

Ludogorets

0-0

1-3

1-3

League Path:

Rapid Wien

Sparta Prague

2-1

0-2

2-3

Celtic

Midtjylland

1-1

1-2 (a.e.t.)

2-3

PSV Eindhoven

Galatasaray

5-1

2-1

7-2

Third qualifying round

Champions Path:

Dinamo Zagreb

Legia Warsaw

1-1

0-1

2-1

CFR Cluj

Young Boys

1-1

1-3

1-4

Olympiacos

Ludogorets

1-1

2-2

3-3 (1-4 on pens)

Red Star Belgrade

Sheriff Tiraspol

1-1

0-1

1-2

Malmö FF

Rangers

2-1

2-1

4-2

Ferencváros

Slavia Prague

2-0

0-1

2-1

League Path:

Dinamo Zagreb

Legia Warsaw

1-1

0-1

2-1

CFR Cluj

Young Boys

1-1

1-3

1-4

Olympiacos

Ludogorets

1-1

2-2

3-3 (1-4 on pens)

Red Star Belgrade

Sheriff Tiraspol

1-1

0-1

1-2

Malmö FF

Rangers

2-1

2-1

4-2

Ferencváros

Slavia Prague

2-0

0-1

2-1

Play-off round

Champions Path:

Dinamo Zagreb

Legia Warsaw

1-1

0-1

2-1

CFR Cluj

Young Boys

1-1

1-3

1-4

Olympiacos

Ludogorets

1-1

2-2

3-3 (1-4 on pens)

Red Star Belgrade

Sheriff Tiraspol

1-1

0-1

1-2

Malmö FF

Rangers

2-1

2-1

4-2

Ferencváros

Slavia Prague

2-0

0-1

2-1


League Path:

Dinamo Zagreb

Legia Warsaw

1-1

0-1

2-1

CFR Cluj

Young Boys

1-1

1-3

1-4

Olympiacos

Ludogorets

1-1

2-2

3-3 (1-4 on pens)

Red Star Belgrade

Sheriff Tiraspol

1-1

0-1

1-2

Malmö FF

Rangers

2-1

2-1

4-2

Ferencváros

Slavia Prague

2-0

0-1

2-1

2021 Soccer jerseys now available

We now know Man City and PSG will battle in the same Champions League group. We also know Chelsea could roll through Group H. No matter who your team is, show your pride by getting the latest soccer gear, including home and away kits, hoodies, shirts, and much more. Click here to shop for your favorite team.

We may receive a commission for purchases made through these links.



 Source link

Back to top button
SoundCloud To Mp3