Music Updates

2021 BAFTA Awards: Complete List of Winners & Nominees

The British Academy of Film and Television Arts celebrated another year of big-screen accomplishments during the two-day BAFTA Awards held on Saturday and Sunday (April 10-11).

Eight awards were given out on the first night, followed by the bigger ceremony — the BAFTA’s 74th annual event — held at London’s Royal Albert Hall on Sunday.

Here is the complete list of nominees and winners.

{“nid”:”9552559″,”type”:”post”,”title”:”u2018Soulu2019 Wins BAFTA Award For Best Original Score”,”relative_path”:”/articles/news/awards/9552559/soul-wins-best-original-score-bafta/”,”media”:{“width”:1548,”height”:1024,”extension”:”jpg”,”mime_type”:”image/jpeg”,”type”:”image”,”path”:”https://static.billboard.com/files/2021/02/soul-disney-film-still-2021-billboard-1548-1614566041-compressed.jpg”,”sizes”:[{“path”:”https://static.billboard.com/files/2021/02/soul-disney-film-still-2021-billboard-1548-1614566041-compressed.jpg”,”width”:1548,”height”:1024},{“path”:”https://static.billboard.com/files/2021/02/soul-disney-film-still-2021-billboard-1548-1614566041-compressed.jpg”,”width”:1548,”height”:1024}],”orientation”:”landscape”,”id”:”9532724″,”caption”:null,”credit”:null}}

BEST FILM
The Father
The Mauritanian
WINNER: Nomadland
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

OUTSTANDING BRITISH FILM
Calm With Horses
The Dig
The Father
His House
Limbo
The Mauritanian
Mogul Mowgli
WINNER: Promising Young Woman
Rocks
Saint Maud

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER
WINNER: His House, Remi Weekes (Writer/Director)
Limbo, Ben Sharrock (Writer/Director), Irune Gurtubai (Producer)
Moffie, Jack Sidey (Writer/Producer)
Rocks, Theresa Ikoko, Claire Wilson (Writers)
Saint Maud, Rose Glass (Writer/Director), Oliver Kassman (Producer)

FILM NOT IN ENGLISH
WINNER: Another Round
Dear Comrades!
Les Miserables
Minari
Quo Vadis, Aida?

DOCUMENTARY
Collective
David Attenborough: A Life on Our Planet
The Dissident
WINNER: My Octopus Teacher
The Social Dilemma

ANIMATED FILM
Onward
WINNER: Soul
Wolfwalkers

DIRECTOR
Another Round, Thomas Vinterberg
Babyteeth, Shannon Murphy
Minari, Lee Isaac Chung
WINNER: Nomadland, Chloé Zhao
Quo Vadis, Aida? Jasmila Žbanić
Rocks, Sarah Gavron

ORIGINAL SCREENPLAY
Another Round, Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg
Mank, Jack Fincher
WINNER: Promising Young Woman, Emerald Fennell
Rocks, Theresa Ikoko, Claire, Wilson
The Trial of the Chicago 7, Aaron Sorkin

ADAPTED SCREENPLAY
The Dig
WINNER: The Father
The Mauritanian
Nomadland
The White Tiger

LEADING ACTRESS
Bukky Bakray, Rocks
Radha Blank, The Forty-Year-Old Version
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
WINNER: Frances McDormand, Nomadland
Wunmi Mosaku, His House
Alfre Woodard, Clemency

LEADING ACTOR
Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Adarsh Gourav, The White Tiger
WINNER: Anthony Hopkins, The Father
Mads Mikkelsen, Another Round
Tahar Rahim, The Mauritanian

SUPPORTING ACTRESS
Niamh Algar, Calm With Horses
Kosar Ali, Rocks
Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
Dominique Fishback, Judas and the Black Messiah
Ashley Madekwe, County Lines
WINNER: Yuh-Jung Youn, Minari

SUPPORTING ACTOR
WINNER: Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
Barry Keoghan, Calm With Horses
Alan Kim, Minari
Leslie Odom, Jr., One Night in Miami
Clarke Peters, Da 5 Bloods
Paul Raci, Sound of Metal

ORIGINAL SCORE
Mank, Trent Reznor, Atticus Ross
Minari, Emile Mosseri
News of the World, James Newton Howard
Promising Young Woman, Anthony Willis
WINNER: Soul, Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross

CASTING
Calm With Horses
Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Women
WINNER: Rocks

CINEMATOGRAPHY
Judas and the Black Messiah
Mank
The Mauritanian
News of the World
WINNER: Nomadland

EDITING
The Father
Nomadland
Promising Young Woman
WINNER: Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

PRODUCTION DESIGN
The Dig
The Father
WINNER: Mank
News of the World
Rebecca

COSTUME DESIGN
Ammonite
The Dig
Emma
WINNER: Ma Rainey’s Black Bottom
Mank

MAKEUP & HAIR
The Dig
Hillbilly Elegy
WINNER: Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
Pinocchio

SOUND
Greyhound
News of the World
Nomadland
Soul
WINNER: Sound of Metal

SPECIAL VISUAL EFFECTS
Greyhound
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
WINNER: Tenet

BRITISH SHORT ANIMATION
The Fire Next Time
WINNER: The Owl and the Pussycat
The Song of a Lost Boy

BRITISH SHORT FILM
Eyelash
Lizard
Lucky Break
Miss Curvy
WINNER: The Present

EE RISING STAR
WINNER: Bukky Bakray
Conrad Khan
Kingsley Ben-Adir
Morfydd Clark
Sope Dirisu

 Source link

Back to top button
SoundCloud To Mp3